Youth Media Awards

2017 Award Winners

PECO Judges’ Awards

These films were selected as the best of the fest. In addition to receiving recognition in their individual categories, they were chosen by the judges as the standout films for their commitment to storytelling, technical proficiency, and intangible greatness.

First Place: Rebels With A Cause — Tiguida Kaba, Hanan Daher, Mohammed Cisse, Elimane Mamadou, and Raimat Shittu, Henry C. Lea Elementary School

Second Place: Kaddish — Anthony Post, Independent

Third Place: Bike Culture — Tristan Fitzgerald-Samulack, Khalif Rodgers, Bridget Hughes, Lola Hankins, and Ilana Arougheti, WHYY Summer Journalists


High School Documentary

First Place: Noco 10 — Noah Cohen, Springfield Township High School

Second Place: Kaddish — Anthony Post, Independent

Third Place: Property of No One — Katiana Geiger and Anthony Rivera, The U School


High School Narrative

First Place: A Tradition of Excellence — Lex Forge, AJ Nadel, Matt Paolizzi, Zhayer Legrand, Connor Kanto, Rachel Dirico, and Eddie Daou, Conestoga High School

Second Place: A Sticky Situation — Nate Brown, Jason Perez, Zack McGurk, Jaya Touma Shoatz, Bergenie Dorvil, and Lex Martinez, WHYY Afterschool

Third Place: Ancestor Science — Ross Schonberg, Aim Academy


High School News

First Place: Breakin’ It Down: Voter Suppression — Samira Cook and Tymerah Fullard, POPPYN

Second Place: Bike Culture — Tristan Fitzgerald-Samulack, Khalif Rodgers, Bridget Hughes, Lola Hankins, and Ilana Arougheti, WHYY Summer Journalists

Third Place: Clean Water access in Philly Schools — Tyrone Smith, Sian French, Josh Childs, Choumie Charles, and Nasir Frazier, POPPYN


High School Open

First Place: Mount Sion | Junior Cinematographer Adaptation DigVid Project — Tito Mazzucchi, Tarleton Williams, Pablo Salvatierra, and Jessica Celli, Science Leadership Academy

Second Place: Decided Fate — Visakha Bun, Kori Keene, and Imani Johnson, Power Internship of the University Community Collaborative

Third Place: TooBlack — Lamont Lamar, PhillyCam


Middle School Documentary/News

First Place: Students Request Historical Plaque for MOVE House — Yasmine Brown, Alex Fraser, Aylin Havel, Jabari Hawk, and Lilian McClure, WHYY Spring Break Camp for Middle School Journalists

Second Place: Rebels With A Cause — Tiguida Kaba, Hanan Daher, Mohammed Cisse, Elimane Mamadou, and Raimat Shittu, Henry C. Lea Elementary School

Third Place: The Decline of Bees — Daniela Velasquez, Avery McLaughlin, Helena Saven, Lauren Stuckey, and Lily Egbert, WHYY Spring Break Camp for Middle School Journalists


Middle School Open

First Place: Console – Austen Cho and Mario Guglielmi, Penn Alexander School
Second Place: Samantha Lemonbee: Recipe for Disaster — Noah Eggerts, Julia R. Masterman Middle School
Third Place: Black Lives Matter — Ashley Chima, Gia DeVincentis, and Kayla Vasquez, John Hancock Demonstration Middle School-General J. Harry Labrum Campus

Want a digest of WHYY’s programs, events & stories? Sign up for our weekly newsletter.

50% of WHYY’s funding comes from donations made by people just like you.